Kune kune, naše poznatky k chovu
! Není prase, jako prase!
Prasátko kune kune je mentálně jiné, než ostatní prasata. Tento text se nevstahuje na křížence tohoto plemene!!!
Je opravdu znát, že toto prase je šlechtěné, jako pastevní a hlavně jako “kámoš”. Je vstřícné, spolupracuje, je učenlivé a moc čistotné.
Pozor!
Pokud mu nejste schopni nabídnout to, co je k jeho chovu přirozené, nemůžete očekávat, že ono vám ze sebe nabídne to nejlepší na oplátku. Tím myslím jeho náklonost, čistotnost a posléze i chutné maso.
Welfare je opravdu důležité, psychika každého jedince je půl zdraví i u lidí a všech ostatních zvířat a tu druhou půlku dělá kvalitní strava (včetně vyváženosti minerálů… potřeb těla).
Prasátko kune u nás má rádo čisté slaměné a hlavně suché podloží, chováme je na vysoké podestýlce.
V našem provedení to vypadá tak, že na zem nasypu ředěný práškový chlor s vápencem, zasypeme to pilinama (moblinama) a pak vysokou vrstvu slámy, kterou pak postupně jak je třeba přistýlám. Kydáme jedou za rok, ideálně na jaro.
Jídlo – je to pastevní prase, tedy pro ty, kterým to nedochází NENÍ TO POPELNICE!
Pokud do něho, jako do popelnice budete házet plesnivé a nahnilé blafy – což se nehází ani na kompost, nečekejte od něho kvalitní chuť v mase, bez zápachu vepřového.
A to samé je i s tou čistotou chléva. Vše se odrazí na zdravotní stránce, psychice a potažmo chuti masa.
U nás je základ tráva, větve všechny (jedovaté ne!), voda, seno a sláma i minerální doplňky.
V období březosti přídáváme speciální granule u nás pro kozy, no a v období po porodu dávku granulí zvedeneme. Granule máme navržené výživovím specialistou na základě různých aspektů a potřeb našeho chovu.
Prostor pro naše prasátka. Máme je volně celoročně ve starém sadu a pohromadě. Selátka prodávame 3–4 měsíc, aby se předešlo případnému incetu.
Co se týká masa, je vynikající.
Myslím, že člověk né tak znalý v oblasti masa, nerozezná od hovězího.

























